Artykuły

Czakry

Co to są czakry i jakie mają znaczenie?

 

Żadna forma istnienia, w tym także człowiek, nie byłaby możliwa bez energii. Cały wszechświat funkcjonuje dzięki niej, uporządkowanym rytmem. Energia życiowa nas uruchamia i pozwala toczyć się naszym procesom życiowym.

Idea czakr wcale nie jest nowa, ma swoje początki już u świtu ludzkości. W tamtych czasach wiedza o nich była trzymana w tajemnicy i była odkrywana dla tych, którzy byli na to gotowi. W dzisiejszych czasach natomiast, wiedza na temat czakr staje się coraz bardziej popularna, głównie za sprawą jogi, technik medytacji i relaksacji. Czakra to nic innego jak kanał energii w ludzkim ciele, a jej moc to siła do życia.

Słowo czakra pochodzi z sanskrytu i oznacza koło, wir energii lub dysk. Czakry są to główne centra energetyczne w organizmie człowieka, które są jednocześnie odbiornikami, przetwornikami i przekaźnikami energii. Energia w czakrach znajduje się w ruchu wirowym i następuje tu ciągła wymiana z energią kosmiczną. Czakry wyposażone są w subtelne „anteny” energetyczne, które reagują na każdy sygnał płynący z naszego wnętrza i otoczenia. Każda czakra związana jest ośrodkiem hormonalnym i dostarcza energii do jego funkcjonowania. Blokada przepływu energii, a także przeładowanie może doprowadzić do zaburzeń hormonalnych, dysharmonii ciała, umysłu i ducha człowieka. W ciele człowieka wyróżniono siedem czakr głównych, rozmieszczonych wzdłuż kręgosłupa, z których każdej przypisywany jest inny kolor, funkcja i położenie. Liczba czakr drugorzędnych jest określana na kilkaset.

Stan naszych czakr ma bezpośredni wpływ na samopoczucie psychiczne i zdrowie fizyczne. Zazwyczaj jednak praca tych ośrodków jest w mniejszym lub większym stopniu zaburzona. Czakry to bardzo delikatne twory energetyczne, w których odbijają się wszelkie doświadczenia życiowe związane z odczuwaniem silnych emocji, w szczególności z ich tłumieniem. Pracę ośrodków zakłóca negatywne myślenie, samokrytyka, pozostawanie w toksycznych relacjach, ale też smog elektromagnetyczny, chemia i konserwanty zawarte w żywności, etc. Zaburzenia w czakrach manifestują się w postaci chorób fizycznych, złego samopoczucia psychicznego i niezadowolenia z danej sfery życia. Stan pełnego zdrowia ściśle związany jest z równomiernym przepływem energii w obrębie organizmu. Zachwianie harmonii choćby w jednej z czakr automatycznie wywołuje dyskomfort w. Aby człowiek mógł doświadczyć psychofizycznej harmonii, wewnętrznego spokoju i stanu pełnego zdrowia, wszystkie jego czakry muszą być otwarte i zrównoważone. Niestety taki stan występuje u niewielu ludzi.

 

7 podstawowych czakr

 

1. CZAKRA PODSTAWY (KORZENIA)

Lokacja: W okolicy kości ogonowej (początek kręgosłupa)
Kolor: Czerwona
Element: Ziemia
Zmysł: Węch
Kamienie szlachetne: agat, czerwony jaspis, czerwony koral, rubin
Terapia zapachowa: cedr, goździk

Opis: Ta czakra to centrum siły fizycznej i witalności, tu się skupia energia, której używasz w życiu codziennym. Reprezentuje wolę życia, poczucie bezpieczeństwa, odporność organizmu, świadomość swojego ciała, kontakt z przyrodą, łatwość zarabiania pieniędzy i zadbania o materialną sferę życia.

 

2. CZAKRA SAKRALNA (PŁCIOWA, SEKSU)

Lokacja: 2 palce poniżej pępka (okolice śledziony)
Kolor: Pomarańczowy
Element: Woda
Zmysł: Smak
Kamienie szlachetne: kameol, kamień księżycowy
Terapia zapachowa: ylang - ylang, sandał

Opis: Druga czakra to centrum pierwotnych, nieoczyszczonych emocji, energii seksualnej i sił twórczych. Nasze relacje międzyludzkie, zwłaszcza te wobec przeciwnej płci są zdecydowanie naznaczone działaniem tej czakry. Jeśli czakra funkcjonuje prawidłowo jesteśmy otwarci, naturalni, twórczy. Wszelkie bloki w swerze seksualnej kodują się na tej czakrze.

 

3. CZAKRA SPLOTU SŁONECZNEGO

Lokacja: Pod klatką piersiową (splot słoneczny)
Kolor: Żółty
Element: Ogień
Zmysł: Wzrok
Kamienie szlachetne: tygrysie oko, bursztyn, topaz szlachetny, cytryn
Terapia zapachowa: lawenda, rozmaryn, bergamotka

Opis: Reprezentuje świadomość własnego ja, poczucie własnej wartości, granice fizyczne i psychiczne, odwagę, umiejętność skutecznego działania, organizację czasu, dobre samopoczucie. Czakra splotu jest odpowiedzialna za naszą emocjonalność. Splot to także nasze centrum energii, słońce wewnątrz nas, które daje nam witalność i siłę.

 

4. CZAKRA SERCA

Lokacja: Środek klatki piersiowej
Kolor: Zielony/Róźowy
Element: Wiatr/Natura
Zmysł: Dotyk
Kamienie szlachetne: kunzyt, szmaragd, różowy kwarc, turmalin, jadeit
Terapia zapachowa: olejek różany

Opis: Czakra serca to centrum współczucia. Reprezentuje miłość i związki uczuciowe, akceptację siebie, altruizm, empatię, zdolność do wybaczania, radość życia, wrażliwość. W tej czakrze znajdujemy zdolność współodczuwania, zestrojenia, współbrzmienia. Poprzez to centrum dostrzegamy piękno natury, harmonię w muzyce, sztuce. Tutaj obrazy, dźwięki i słowa są przemieniane w uczucia. W swojej oczyszczonej i w pełni otwartej formie czakra ta jest centrum prawdziwej, nieuwarunkowanej miłości. To centrum promieniuje na zewnątrz energią, która działa na ludzi spontanicznie, lecząco i przeobrażająco.

 

5. CZAKRA GARDŁA

Lokacja: położona między jamą gardła a krtanią (środek gardła)
Kolor: Błękitny/Turkusowy
Zmysł: Słuch
Element: Eter/Wiatr
Kamienie szlachetne: akwamaryn, turkus, chalcedon
Terapia zapachowa: szałwia, eukaliptus

Opis: Reprezentuje komunikację z innymi, asertywność, wolność, wyrażanie siebie poprzez działania twórcze i spełnienie na ścieżce zawodowej. Poprzez tę czakrę komunikujemy się, wyrażamy siebie. Łączy ona górne czakry z dolnymi, jest pomostem pomiędzy myśleniem, a czuciem. Rozwinięta czakra gardła daje zdolność samorefleksji i zrozumienia, że wszystkie rzeczy i zdarzenia niosą jakąś wieść. Gardło wiąże się z jasnosłyszeniem, słyszeniem swojego wewnętrznego głosu.

 

6. CZAKRA TRZECIEGO OKA

Lokacja: pomiędzy brwiami i jeden centymetr w górę (trzecie oko)
Kolor: Indygo
Element: Światło/Elektryczność
Zmysł: Myśli
Kamienie szlachetne: lapis-lazuli, sodalit
Terapia zapachowa: mięta, jaśmin

Opis: Trzecie oko to centrum mocy psychicznych i wyższej intuicji. Reprezentuje wewnętrzną mądrość, zainteresowanie rozwojem wewnętrznym, potrzebę nurkowania w głąb siebie, zdolności paranormalne. Otwarte trzecie oko pozwala postrzegać byty innych poziomów wibracyjnych.

 

7. CZAKRA KORONY

Lokacja: Czubek głowy (tzw. korona)
Kolor: Fiolet
Element: Energia kosmiczna
Zmysł: Siódmy zmysł
Kamienie szlachetne: ametyst, kryształ górski
Terapia zapachowa: drzewo kadzidłowe, lotos

Opis: Reprezentuje sferę duchowych poszukiwań człowieka, tolerancję, zainteresowanie duchowością, filozofią, poszukiwanie sensu swojego życia, samorealizację.Siedziba najwyższej doskonałości w człowieku. Poprzez tę czakrę doświadczamy jedności z Bogiem. Nie bez powodu nazywa się ona koroną (nie tylko ze względu na położenie) - jej pełne rozwinięcie to triumf boskości w nas.

 

Istnieje kilka sposobów, aby oczyścić czakry. Najprostszą i zarazem najskuteczniejszą metodą są wizualizacje połączone z relaksacja/medytacją. Należy się głęboko zrelaksować i skoncentrować na naszych czakrach, wyobrazić sobie je i wyobrazić sobie białe oczyszczające światło, które usuwa wszelkie zanieczyszczenia z naszych czakr. Takie oczyszczanie można robić sobie podczas sesji w kabinie floatingowej, w której w stan głębokiej relaksacji wchodzimy bardzo szybko i bez większego trudu.